Babic Vladimír, a Hungary Talent megálmodója, megalkotója és főszervezője válaszolt néhány kérdésünkre a Gyerekvilágbajnoksággal és a Hungary Talenttel kapcsolatban.

Mik a tapasztalatok az elmúlt három év tükrében?
Babic Vladimír: - Három éve kezdtük el a Gyerekvilágbajnokságot, ami 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban is nagy sikert aratott - háromszor U10-es, kétszer már U12-es korosztályt is vártunk a tornára. Őszintén szólva vettünk egy nagy levegőt és beugrottunk a mély vízbe, hiszen fogalmunk sem volt, hogy milyen lesz a fogadtatása ennek az ötletnek a szülők és az érintettek között. Egészen aprólékos részletekig ki kellett dolgoznunk mindent ahhoz, hogy sikeres lehessen ez az esemény, egyet tudtunk biztosan, mielőtt belevágtunk volna, hogy a szükséges tapasztalat mögöttünk volt az ilyen nagyszabású rendezvények szervezésében.

Mit gondol, milyen fejlesztésekkel lehetne még jobbá tenni a tornát?
B. V.: - Természetesen minden évben szeretnénk valami újat kitalálni, azzal együtt, hogy igyekszünk megtartani a jó dolgokat, azokat, amik már beváltak. Emellett törekszünk arra is, hogy olyan nyújtsunk, amit más események nem tudnak. Nem kell feltétlenül minden esetben óriási dolgokra gondolni, az idei évben például óriási siker volt a vándor kupa. Úgy gondolom, hogy fejleszteni mindig mindenen lehet, így a következő évben is új különlegességekkel készülünk. Persze ezekhez a fejlesztésekhez elengedhetetlen, hogy olyan támogatóink legyenek, mint a korábbi években például a Skoda, a Decathlon vagy a Marczi Skate.

Miért pont Dunaújváros?
B. V.: - Eddig kizárólag Dunaújvárosban volt Gyerekvilágbajnokság, pedig az eredeti tervünk az volt, hogy minden évben más városban legyen az esemény. Törekedtünk is arra, hogy az ország minél több pontjára elvigyük az eseményt, például a Megyeri úti jégcsarnokkal is megtörtént a megállapodás, de aztán egy országos rendezvény miatt az utolsó pillanatban mégis vissza kellett vinnünk a tornát Dunaújvárosba. Vannak emellett olyan létesítmények, amik az adottságaik miatt esnek ki mint lehetséges helyszín, hiszen azért azt tudni kell, hogy nagyon kevés helyen tudnak 240 gyereknek 12-16 öltözőt biztosítani. Aztán vannak olyan helyek, ahol szívesen megjelennénk az eseménnyel, de a bérleti díjak olyan magasak, hogy nem tudjuk kigazdálkodni, hiszen a nevezési díjat nem nagyon szeretnénk emelni a résztvevőknek, hogy minél többen tudják megtapasztalni egy ilyen torna légkörét és élményeit. Visszatérve az eredeti kérdéshez: ha kapnánk egy megkeresést például Debrecenből, Győrből vagy Budapestről, akkor nagyon szívesen megszerveznénk ezeken a helyeken a Gyerekvilágbajnokságot.

A résztvevők száma folyamatosan nő...
B. V.: - Nagyon sokat fejlődött a magyar jégkorong, és most nem csak az elmúlt 15 évre gondolok, hanem olyan rövid időintervallumra is akár, mint három év, amióta mi szervezzük a Gyerekvilágbajnokságot. Természetesen ezekre a változásokra nekünk, a szervezőknek is reagálni kell, hiszen látszik, hogy évről-évre több gyerek szeretne részt venni ezen az eseményen. Rengeteg U10-es gyerek jégkorongozik és nagyon nagy különbségek vannak a gyerekek között, hiszen gondoljunk bele: az U10-ben jégkorongozók között akár két év korkülönbség is lehet. A következő tornán a terveink szerint több okból kifolyólag tovább bontjuk majd a korosztályokat U10 (2009) és fiatalabb, illetve U9 (2010) és fiatalabb játékosokra. Ez azért fontos, hogy a Gyerekvilágbajnokságon ne a tudás szint számítson elsődlegesen, és mindenki egyaránt élvezze a tornát. Mondok egy példát: a csapatok összeállításánál használt rendszerünknek és az előzetes kutatómunkáknak köszönhetően kizárt, hogy egy A szintű játékos C szintű játékos ellen játsszon - ez pedig garantálja, hogy senkinek nem fog elmenni a kedve az első meccs után.

Mit tartogat a jövő?
B. V.: - Minden nagyzolás nélkül mondhatom, hogy Magyarországon elindítottunk egy lavinát. A 2015-ös alapítás óta a Hungary Talent minden évben hat eseményt szervezett Magyarországon és külföldön - amely idén még eggyel bővül: a Santa Claus Cup, a Steel Bulls Cup, a Gyerekvilágbajnokság, a Powerskating, a Hungary Select és az Europe Summer Camp mellett idén elindul a 3-on-3 rendezvényünk is. Előttünk az MJSZ-en kívül szinte senki sem szervezett ilyen rendezvényeket Magyarországon, utánunk viszont nagyon sokan kezdtek hasonló eseményeket létrehozni: a Family Classic, a HSA, az NHL és a Bauer Skill Competition mellett már rengeteg külföldi tábor is érkezik az országba. Mi pedig nagyon örülünk ennek, hiszen ezzel a magyar jégkorong fog fejlődni, ezekből az eseményekből szép lassan hagyomány lesz, és így lehet egy igazán sikeres hoki kultúrát felépíteni. Számunkra a legfontosabb az volna, hogy találjunk egy névadó támogatót a Gyerekvilágbajnoksághoz, akivel hosszútávon lehet tervezni. Nem panaszkodunk, de nem is titkoljuk, hogy a nullára kihozott eseményeknek is örülünk, és az is tény, hogy ha nem lennének a támogatóink, akkor az első év után abba kellett volna hagynunk a tornát, hiszen jelentős kiadásokkal érhető csak el az a színvonal, amit mi képviselni szeretnénk. Ötletek és tervek természetesen a szponzori vonalon is vannak, az, hogy végül mi valósul meg ezekből, az még a jövő zenéje. Mi úgy gondoljuk, hogy kitartó, kemény munkával sikerült felépítenünk egy olyan brandet, aminek a neve a magyar utánpótlás jégkorong berkein belül egybeforrt a minőségi szervezéssel, a sikeres edukációval és a felejthetetlen élményekkel. Igyekszünk tehát olyan szponzorokkal együtt dolgozni, akik hasonló értékrend mentén tevékenykednek, hogy egymást tudjuk erősíteni az elkövetkező években.

Babic Vladimír